W drugiej edycji cyklu Health Tech of the Week skupiam się nie tylko na pokazaniu polskich startupów,
ale także inspirujących międzynarodowych projektów. Jednym z nich jest Biomedical Lab s.r.l. – włoska firma założona w 2018 roku, której główne działania koncentrują się wokół produktu „PD-Watch” (akronim od Parkinson’s Disease Watch). Urządzenie wykrywa i monitoruje objawy choroby Parkinsona. O tym jak dokładnie działa i co jego twórcy chcą zmienić w sposobie opieki nad chorymi mówi, PhD Luigi Battista, Chief Enginee w Biomedical Lab.
Jakie były początki Państwa firmy i co zainspirowało Państwa do zaangażowania się w tworzenie usług telemedycznych?
Luigi Battista: Opracowaliśmy PD-Watch, rozwiązanie dla choroby Parkinsona, mające na celu sprostanie wyzwaniom związanym z zarządzaniem pacjentami. Nasze rozwiązanie monitorujące pozwala na bardziej kompleksowe spojrzenie, oferując informacje na temat stanu zdrowia pacjenta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, umożliwiając lekarzom podejmowanie świadomych decyzji. Z kolei nasze rozwiązanie diagnostyczne ma na celu wczesne rozpoznawanie objawów choroby, co pozwala na szybsze podejmowanie leczenia.
Co wyróżnia Państwa firmę na tle innych dostawców usług telemedycznych?
L.B.: Włożyliśmy dużo pracy w opracowanie metod charakteryzujących się wysoką dokładnością diagnostyczną. Obecnie możliwe jest zbieranie danych za pomocą systemów noszonych, jednak analiza tych danych i dostarczenie użytecznych informacji do celów diagnostycznych i terapeutycznych jest znacznie bardziej złożona. Chcąc temu sprostać, opracowaliśmy innowacyjny system przetwarzania, który umożliwia lepsze rozróżnienie między ruchami fizjologicznymi a patologicznymi.
Jak nowe technologie mogą pomóc pacjentom z chorobą Parkinsona?
L.B.: Obecne technologie mają potencjał znaczącego poprawienia zdrowia pacjentów z chorobą Parkinsona na różne sposoby. Umożliwiają wsparcie wcześniejszej diagnozy oraz bardziej kompleksowego monitorowania, które może trwać przez dłuższe okresy w ciągu roku, a nie być ograniczone do wizyt w szpitalu. Idea polega na stosowaniu holterów Parkinsona w taki sam sposób, jak stosuje się holtery kardiologiczne – aby dostarczyć cennych informacji, które mogą udoskonalić terapię i pomóc pacjentom spędzać więcej czasu w normalnym stanie ruchowym. Dodatkowo, rozwój nowych terapii jest kluczowy i wiem, że na całym świecie prowadzone są różne badania. Wierzę, że te rozwiązania mogą znacznie skorzystać na wkładzie, jaki dostarczają technologie monitorujące, podobnie jak w przypadku adaptacyjnej stymulacji głębokiej mózgu.
Jakie wyzwania napotkali Państwo podczas wprowadzania innowacyjnych rozwiązań telemedycznych?
L.B.: W opracowywaniu nowej technologii, szczególnie opartej na telemedycynie, istnieją znaczące wyzwania. Poza stworzeniem technicznego rozwiązania, konieczne jest udowodnienie dokładności, ważności, przydatności oraz zdolności do zaspokajania pojawiających się potrzeb i zdobycia szerokiego przyjęcia wśród użytkowników, uwzględniając jednocześnie aspekty etyczne i prawne.
Jak rozwój sztucznej inteligencji wpływa na telemedycynę?
L.B.: Uważam, że sztuczna inteligencja może przynieść znaczące ulepszenia zarówno w usługach opartych na telemedycynie, jak i w tradycyjnych usługach medycznych. Wiele systemów ma potencjał, aby znacznie zwiększyć wydajność. Jednakże, uważam, że kluczowe jest uwzględnienie dwóch ważnych aspektów podczas korzystania z tych rozwiązań. Po pierwsze, transparentność wobec pacjenta, który musi być zawsze informowany o korzystaniu z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i sposobie ich działania. Po drugie, zaangażowanie pracowników służby zdrowia w krytyczną ocenę wyników dostarczanych przez te rozwiązania, uznając je za cenne narzędzia wsparcia, a nie zamienniki dla osądu specjalisty. Wierzę, że w przyszłości nastąpi w rozwój bardziej współpracujących rozwiązań medycznych, w których wszyscy interesariusze – w tym pacjenci, pracownicy służby zdrowia, deweloperzy i decydenci – są zaangażowani od bardzo wczesnych etapów procesu ideacji.
Biomedical Lab wciąż szuka nowych sposobów na rozwijanie swoich rozwiązań oraz opracowanie nowych. Oprócz PD-Watch, który rejestruje oznaki ruchowe u pacjentów z chorobą Parkinsona we wczesnym i zaawansowanym stadium, rozwija również narzędzie diagnostyczne mające na celu przewidywanie wystąpienia choroby Parkinsona, co pozwoli na szybką diagnozę przy użyciu cyfrowych biomarkerów. W fazie badań są także metody przetwarzania objawów w takich chorobach jak drżenie samoistne oraz pląsawica Huntingtona.
–
Zapraszam do dalszego śledzenia serii „Health Tech of the Week”, gdzie będziemy odkrywać więcej fascynujących historii z kręgu technologii medycznych, które zmieniają oblicze opieki zdrowotnej. Jeśli prowadzisz innowacyjny projekt z zakresu nowych technologii i medycyny lub chcesz polecić ciekawe rozwiązanie, zgłoś się do nas pod adresem: [email protected].
Konkurencja „łapie się za głowę”, czyli o tym, co wyróżnia polskie MedTechy
Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią rozmowy z Aleksandrem Kłóskiem z funduszu Venture Capital YouNick Mint. Tym razem ekspert podzielił się...
Health Tech of the Week: Kiedy kompetencje zespołu są ważniejsze od pomysłu, czyli jakie MedTechy wybierają inwestorzy?
Do tej pory w naszym cyklu Health Tech of the Week skoncentrowałam się na przedstawianiu innowacyjnych polskich startupów działających w branży...
Czasy Leonarda da Vinci się skończyły, czyli jak odnieść sukces w branży Med i HealthTech
Stworzony w zeszłym roku cykl HealthTech of the Week był moim sposobem na wyróżnienie wyjątkowych, polskich projektów łączących nowe technologie z...