Rozpoczęty w 2023 r. cykl Health Tech of the Week rozwija się, umożliwiając nam coraz lepsze poznanie wyjątkowych startupów i firm, które dzięki połączeniu nowych technologii, innowacyjności oraz wiedzy z zakresu medycyny i wellbeingu, kreują przyszłość opieki i profilaktyki zdrowotnej. Chociaż obszarów, w których szeroko pojęta branża medyczna może skorzystać z nowych technologii, jest nieskończenie wiele, to tematy, na które szczególnie zwracałam uwagę w ostatnich miesiącach, związane są przede wszystkim z dwoma obszarami: zdrowiem psychicznym oraz szeroko pojętym dobrostanem dzieci. Podsumujmy te działania.

 

Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznego cyklu był „Mother and Child Startup Challenge”. To inicjatywa skierowana do startupów kreujących innowacyjne rozwiązania w obszarze opieki zdrowotnej nad kobietami i dziećmi. Szczególny nacisk jest kładziony na diagnostykę, profilaktykę oraz leczenie w obszarze pediatrii, a także szeroko pojętego zdrowia kobiet w każdym wieku. Ten prestiżowy, międzynarodowy konkurs, organizowany przez polski Instytut Matki i Dziecka we współpracy ze szpitalami, a wspierany komunikacyjnie przez agencję Come Creations Group, łączył państwowe podmioty medyczne z sektorem prywatnym, budując pomost pomiędzy innowacyjnością a placówkami realnie potrzebującymi takiego wsparcia. W tegorocznej edycji wzięło udział aż 77 firm z całego świata!

Główną nagrodę zdobył projekt UES – Ultra Echo Scan, nowatorski system oparty na technologii SaaS, wspierający diagnostykę płodu oraz noworodka. Umożliwia on wykrywanie wrodzonych wad serca (WWS) już na etapie badań ultrasonograficznych. Jury doceniło jego skalowalność i niski koszt wdrożenia, które mogą uczynić to rozwiązanie globalnym standardem w badaniach przesiewowych noworodków. Natomiast nagrodę publiczności zdobył projekt neendu – domowy system monitorujący zdrowie noworodków, mający na celu wczesne wykrywanie objawów zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Oba te projekty będą szczegółowo przedstawione w naszym cyklu, w ramach wywiadów z ich twórcami. 

Projekty wspierające rozwój dzieci

Jednak nie tylko końcówka roku upływała nam pod znakiem dbania o najmłodszych. Wcześniej w naszym cyklu pojawiały się takie projekty, jak The Linghos – aplikacja stworzona do lepszego leczenia wad wymowy u najmłodszych dzięki grom i zabawom edukacyjnym, czy GenMe Labs – oferujący m.in. badania genetyczne skierowane do rodziców, dzięki którym mogą oni wcześniej reagować na potrzeby swoich dzieci, bazując na informacjach zawartych w ich genomie.

Jeden z projektów, Calmsie, doskonale połączył oba tematy, które w 2024 r. były przeze mnie poruszane najczęściej- poprawa stanu psychicznego i samopoczucia oraz wsparcia dzieci. Dzięki stworzeniu wyjątkowej gry dzieci, które często nie wiedzą, jak mówić o trudnych dla nich przeżyciach czy emocjach, mogą rozwiązywać zadania w świecie wirtualnym, które wspierają ich zdrowie psychiczne i uczą zdrowych zachowań.



Początek potrzebnych zmian

Dążenie do zwiększania świadomości na temat zdrowia psychicznego i łatwego dostępu do szybkiej pomocy psychiatrycznej, psychologicznej bądź narzędzi z zakresu mindfulness, które mogą realnie poprawić samopoczucie, to trend, który nie zakończył się w ubiegłym roku – wręcz przeciwnie, będzie coraz bardziej widoczny. Aktywne wspieranie zdrowia psychicznego wszystkich grup wiekowych, a przede wszystkim szybkie reagowanie i zapobieganie poważnym stanom, powinno stać się normą w naszym społeczeństwie, w którym często jesteśmy przepracowani, przebodźcowani i brakuje nam czasu na zadbanie o swoje potrzeby, zanim sytuacja stanie się naprawdę poważna.

Rozumiejąc ten problem, w 2024 r. w cyklu Health Tech of the Week wyróżniłam także takie firmy jak HearMe, Trzymsie i Mindy, których zadaniem jest zapewnienie wsparcia psychologicznego osobom, które tego naprawdę potrzebują, w łatwej i przystępnej formie konsultacji online. Wszystkie trzy projekty działają również na zasadzie współpracy z firmami, gdzie opieka psychologiczna w ramach ich usług jest jednym z benefitów oferowanych pracownikom. Takie działanie zyskuje popularność wśród pracodawców, którzy dostrzegają potrzeby swoich zespołów i wiedzą, że zapewnienie wsparcia wpływa pozytywnie na atmosferę w pracy, zdrowie pracowników, a także kondycję firmy. Przewiduję, że w najbliższych latach takie usługi staną się normą wśród pracodawców, podobnie jak refundacja świadczeń na prywatną opiekę medyczną czy karnet na zajęcia sportowe.

Jaka będzie przyszłość?

Cykl Health Tech of the Week w 2024 roku pokazał, jak wielki potencjał drzemie w połączeniu nowych technologii, innowacyjności i troski o dobrostan najmłodszych oraz ich rodzin. Projekty wyróżnione w tegorocznych edycjach nie tylko odpowiadają na palące potrzeby współczesnego społeczeństwa, ale także wyznaczają kierunki rozwoju dla branży medycznej i wellbeingu. Świadomość znaczenia zdrowia psychicznego oraz profilaktyki staje się coraz bardziej powszechna, a rozwiązania technologiczne umożliwiają ich skuteczne wdrażanie w codziennym życiu. Wierzę, że takie inicjatywy jak te wyróżnione w cyklu będą nie tylko inspiracją dla innych, ale także katalizatorem pozytywnych zmian w systemie ochrony zdrowia na całym świecie. Kolejne miesiące przyniosą nowe historie i pasjonujące projekty- dlatego zapraszam do dalszego śledzenia nowych artykułów oraz aktywnego zgłaszania projektów i inicjatyw z obszaru Health Tech.