Szkolenia z prowadzenia biznesu nic nie dają, kiedy zaczynasz brać w nich udział przed rozpoczęciem własnego biznesu. Uczestniczyłam w kilku takich: z biznes planu, sprzedaży czy modeli biznesowych. Kiedy w końcu założyłam własną firmę, zupełnie nie umiałam tej wiedzy wykorzystać w praktyce.

Dlaczego tak się dzieje?

To nie tak, że nie uważałam na zajęciach i teraz mam o to pretensje. Wcale nie. Po prostu w trakcie zajęć nie miałam punktu odniesienia. Nie potrafiłam odnaleźć się w sytuacjach, o których mówił trener, a które w życiu przedsiębiorcy później okazują się normą.

Uważam, że szkolenia są ważne i warto z nich korzystać, jednak trzeba wiedzieć, kiedy się na nie zapisać. Rozsądek podpowiada, aby brać w nich udział jeszcze zanim cokolwiek zaczniemy robić. Aby się przygotować, odpowiednio nastawić, wiedzieć czego można się spodziewać.

Tak zgadzam się!

Jednak to jest jak z nauką jazdy na rowerze patrząc tylko na film instruktażowy, bez faktycznej możliwości korzystania z niego w praktyce.

Od kilku lat pracuję jako trener. Prowadzę zajęcia z różnych obszarów związanych przede wszystkim z komunikacją. O wiele więcej wynoszą z nich osoby, które prowadzą już swój własny biznes. Są one dużo bardziej aktywne w trakcie zajęć. Zadają pytania na tematy, z którymi realnie się stykają.

Dlatego aplikując na różne studia MBA, potrzebne jest doświadczenie. To właśnie ono sprawia, że możesz bardziej zyskać na wiedzy trenerów czy uczestników zajęć.

Oczywiście każdy z nas ma swoje doświadczenia i swoje spojrzenie. Jeżeli masz inne doświadczenia z przyjemnością je poznam.