Odkąd pamiętam zawsze szukałam czegoś, co chciałabym robić do końca życia i w czym się specjalizować. Dlatego uważam, że praca za darmo się opłaca ponieważ pozwala na testowanie wiele różnych zajęć. Pracowałam jako hostessa, sprzedawca, nauczycielka języka angielskiego czy Wiedzy o Społeczeństwie. Pisałam do gazet, prowadziłam programy w radio, pracowałam jako trener.

Wszystko po co, żeby zobaczyć w czym czuję się najlepiej, co mi najbardziej wychodzi, a przede wszystkim co najbardziej lubię robić.

Te wszystkie testy doprowadziły do tego, że obecnie mogłabym pracować wykonując osiem różnych zawodów, a które często przydają mi się w firmie.

Wierzę, że w przyrodzie nic nie ginie i wszystko czegokolwiek się nauczyłam wcześniej czy później przyda mi się w życiu. Sama często zaskakuję siebie i innych, że robiąc coś po raz pierwszy, wiem w jaki sposób do tego podejść. Jednak przyglądając się danej rzeczy, okazuje się, że to nie prawda. Już gdzieś miałam okazję wykonywać coś podobnego, ale po prostu w tym wszystkim nieraz zdarza się, że o tym doświadczeniu zapomniałam. Tak bardzo zlało się ze mną.

Dlaczego praca za darmo sie opłaca

               Razem z Jolą Bochacz i Anią Syzdół prowadziłyśmy program Planeta Venus

Istnieją cztery poziomy wiedzy:

Nie wiem, że nie wiem – nie wiem, że jest jakiś obszar, tematyka, która istnieje poza moją wiedzą, dzieje się coś o czym mogę nawet nie uświadamiać sobie, że istnieje (bardzo trudno opisać ten rodzaj niewiedzy, więc mam nadzieje, że w miarę zrozumiale ją przedstawiłam ;-))

Wiem, że nie wiem – wiem, że istnieje jakiś obszar wiedzy, którego nie posiadam. Np. nie mam pojęcia jak działa silnik spalinowy. Nie wiem, nie chcę tego wiedzieć i kropka.

Wiem, że wiem – mam pewną wiedzą, którą nabyłam czy to poprzez naukę w szkole czy poprzez życiowe doświadczenia. Z banalniejszych przykładów, znam tabliczkę mnożenia 😉

Nie wiem, że wiem – kiedy coś długotrwale wykonujemy, często nie analizujemy krok po kroku tego co robimy. Po prostu to wykonujemy. To tutaj mogą odnaleźć się wszystkie te osoby, których dotyka tak zwana klątwa wiedzy – czyli wiedzą o czymś i myślą, że jest to wiedza, którą każdy posiada. Tak długo/często ją wykonują, że nie zauważają, że ich wiedza i doświadczenie nie jest czymś co każdy posiada.

Dlaczego o tym tutaj piszę? Ponieważ wszystkie moje testy sprawiły, że doskonale wiem co lubię robić i w czym naprawdę się sprawdzam. Nie raz spotykam się z osobami, które stale szukają swojej drogi zawodowej. Kluczą, są niepewne i nie wiedzą co ze sobą robić. Im wcześniej i intensywniej testujemy siebie w boju, tym szybciej znajdziemy to, co jest naprawdę dla nas.

Wszystko na czym obecnie zarabiam, kiedyś wykonywałam za darmo. Czy kiedy pracując przy organizacji społecznej pt. Obiady czwartkowe, które prowadziliśmy ze znajomymi w Kielcach i bawiłam się w funkcję rzecznika prasowego  kontaktując się z dziennikarzami i nagłaśniając naszą aktywność. Czy prowadząc w moim byłym III Liceum im. CK Norwida program pt. Akademia Rozwoju, uczyłam maturzystów takich kwestii jak inteligencja emocjonalna, asertywność czy wystąpienia publiczne.

Dlaczego praca za darmo sie opłaca Dlaczego praca za darmo sie opłaca2

                     Zdjęcia ze spotkań Grupy Obiady Czwartkowe

Nie kręciłam nosem tylko odkrywałam jak wielką frajdę sprawia mi to, co wtedy robiłam. Jaką satysfakcję miałam kiedy kolejne osoby po zajęciach podchodziły i pytały się o rozwinięcie, któregoś z zagadnień czy ukazywały się kolejne artykuły promujące aktywności „Obiadów czwartkowych”. Dzięki pracy całego zespołu mogliśmy gościć najważniejsze osoby z władz lokalnych, dyrektorów istotnych placówek, nieżyjącego już Przemysława Gosiewskiego czy znaną i cenioną aktorkę i tancerkę Edytę Herbuś.

Wszystko to mnie rozwijało. Dawało ogromne doświadczenie, z którego czerpię teraz każdego dnia pracy.

Dziś spotykam się z potencjalnymi pracownikami, którzy ledwo skończyli studia, nie wiedzą co chcą robić, a ich oczekiwania finansowe są znacznie poza ich umiejętności. Nie jest tutaj moim celem narzekać na młodych pracowników, bo nie jeden artykuł o tym powstał.

Moim celem jest raczej zachęcić tych, którzy dalej szukają swojej drogi, a na przykład mają rodziny i muszą je za coś utrzymać, do nie przestawania w testach.

Jest mnóstwo miejsc i możliwości pracy gdzie możecie sprawdzić co jest dla Was. Do testowania i przebranżowienia się w każdym momencie swojego życia. Jeden zawód na całe życie to przeszłość, która chyba już nigdy nie wróci.

Umiejętność szybkiej edukacji, nawet za darmo w początkowym etapie, to przyszłość według mnie. A przede wszystkim oszczędzenie sobie wielu frustracji – tak ze strony siebie jak i przyszłego szefa.

 

Newsletter

Otrzymuj unikatowe treści i case study, w jaki sposób komunikować nowe technologie.

Dziękuję, że dołączyłaś/eś do mojej listy mailingowej