W prowadzonym od listopada 2023 r. cyklu Health Tech of The Week przybliżam startupy, które mają potencjał lub już rewolucjonizują rynek usług medycznych przy wykorzystaniu nowych technologii. Dziś chcę przedstawić Health Venture Lab, międzynarodową sieć interesariuszy innowacji w opiece zdrowotnej, wspieraną przez GE Healthcare. Ich działania mają na celu akcelerację innowacji medycznych i wspieranie ich w wejściu na rynek. Zapraszam do przeczytania wywiadu z Olivia Blanchard, Dyrektorem Zarządzającym organizacji.

 

Jakie były początki Waszej organizacji?

Nasze działania rozpoczęły się w 2018 roku od ambitnej wizji: stworzenia pierwszego programu przyspieszającego, który nazwaliśmy Reactor, działającego pod egidą EIT Health, bez udziałów kapitałowych. Naszą działalność zaczynaliśmy na kształt intensywnego obozu szkoleniowego, który w tamtym okresie odpowiadał na potrzeby startupów zajmujących się tematami zdrowia będących na wczesnym lub średnio zaawansowanym etapie rozwoju. Początek naszej działalności zbiegł się z okresem, kiedy pilna potrzeba transformacji w sektorze zdrowia cyfrowego stała się szczególnie widoczna. Później zostało to jeszcze mocniej uwypuklone przez pandemię Covid-19. Tym bardziej zależy nam na dostarczeniu innowatorom niezbędnych zasobów i wsparcia mentoringowego, które są kluczowe do odniesienia sukcesu w dynamicznie zmieniającym się świecie opieki zdrowotnej.

Dlaczego zdecydowałeś się pracować dla HVL?

Pochodzę z Francji, ale moja ścieżka zawodowa zaprowadziła mnie do Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie zgłębiałam lokalne ekosystemy innowacji i politykę startupową. Na spotkaniu z dynamicznym zespołem w Health Venture Lab, natychmiast przyciągnęła mnie ich misja wspierania innowacji, zwłaszcza w sferze opieki zdrowotnej. Przejście od dotychczasowych teoretycznych koncepcji z jakimi pracowałam do realnego wpływu na rzeczywistość zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Możliwość objęcia roli liderki, zwłaszcza dla młodej specjalistki było dla mnie niezwykle atrakcyjnym wyzwaniem. Dołączenie do Health Venture Lab było nie tylko ważnym krokiem w mojej karierze, ale także okazją do osobistego rozwoju i możliwością wniesienia osobistego wkładu do inspirującego zespołu.

 

Jakie jest największe osiągnięcie HVL do tej pory?

W trakcie naszej pracy mieliśmy wiele osiągnięć, które można nazwać kamieniami milowymi naszego rozwoju. Jednak esencją naszego sukcesu jest zbudowanie szerokiej sieci i tworzenie wpływowych partnerstw. Współpraca z czołowymi instytucjami akademickimi, takimi jak np. MIT czy Uniwersytet Medyczny w Łodzi pokazuje, że w branży i środowisku naukowym zdobyliśmy zaufanie oraz uznanie. Taka współpraca oddziaływuje na nasze kolejne działania i napędza naszą misję, którą jest rozwój innowacyjności.

 

Opowiedz więcej o Waszej misji

Health Venture Lab stanowi globalny węzeł innowacji, łączący przepaść pomiędzy startupami a sektorem opieki zdrowotnej. Mając fundamenty w Europie, chcemy wesprzeć tutejszych przedsiębiorców w ich ambicjach zmiany oraz redefiniowania obecnych paradygmatów opieki zdrowotnej. Nasze inicjatywy, od Programu Młodych Talentów po Catalyst Europe, są strategicznie zaprojektowane do budowania nowego pokolenia innowatorów zainteresowanych wspieraniem opieki zdrowotnej. Teraz kładziemy szczególny nacisk na wykorzystanie AI w zrównoważonych rozwiązaniach.

 

Jak polskie startupy mogą skorzystać z dołączenia do HVL?

Dołączenie do Health Venture Lab oferuje polskim startupom dostęp do solidnej międzynarodowej sieci obejmującej edukację oraz ścieżki finansowania. Nasze osiągnięcia, w tym uznanie za jeden z dziesięciu najlepszych europejskich akceleratorów z obszaru MedTech przez Sifted w 2019 roku, podkreślają wiarygodność i jakość naszych programów. Partnerstwo z gigantami w branży, takimi jak GE Healthcare, dodatkowo zwiększa wartość naszej oferty, zapewniając startupom ekspozycję i unikalne możliwości rozwoju.

Na jakim etapie rozwoju startupy powinny dołączyć do HVL, aby było to dla nich najbardziej korzystne?

Pozycjonujemy się jako rozwiązanie dopasowane dla startupów na wczesnym oraz średnio zaawansowanym etapie rozwoju. Posiadanie solidnej bazy i produktu na etapie MVP związanego z obszaru Health Tech to moment, w którym nasz program akceleracji może wesprzeć taki startup. Ułatwiamy dopasowanie produktu do rynku oraz skalowanie wzrostu.

 

Jak myślisz, jakie są przyszłe kierunki technologii zdrowotnych i jak zmieni się rynek usług medycznych?

Przyszłość technologii zdrowotnych to ewolucja w kierunku bardziej spersonalizowanej opieki, z wykorzystaniem AI do poprawy diagnozy i efektywności administracyjnej. Spodziewamy się, że rynek usług medycznych przejdzie transformację w stronę bardziej zorientowanej na pacjenta opieki, napędzanej analizą danych i technologią.

 

Jak widzisz wykorzystanie AI w branży medycznej?

Integracja AI w branży medycznej zwiastuje nową erę medycyny precyzyjnej i spersonalizowanej opieki zdrowotnej. Od pomocy w diagnozie i planowaniu leczenia po usprawnianie zadań administracyjnych, AI ma potencjał wzmocnienia każdego aspektu dostarczania opieki zdrowotnej. Jednak realizacja tego potencjału wymaga rozwiązania istotnych wyzwań, takich jak prywatność danych, przestrzeganie przepisów i kwestie etyczne, aby zapewnić odpowiedzialne i sprawiedliwe wdrażanie technologii AI.

 

Jakie są dalsze plany rozwoju HVL?

Planujemy dalsze rozwijanie naszych programów przyspieszających i zwiększanie liczby innowatorów z Europy Środkowej i Wschodniej. Aspirujemy również do rozszerzenia naszych zdolności operacyjnych, aby wprowadzać innowacyjne programy, które przyspieszą transformacje w sektorze opieki zdrowotnej.

Newsletter

Otrzymuj unikatowe treści i case study, w jaki sposób komunikować nowe technologie.

Dziękuję, że dołączyłaś/eś do mojej listy mailingowej