W dzisiejszej odsłonie cyklu Health Tech of The Week przedstawiamy Feyenally, która ma misję dostarczania innowacyjnych rozwiązań w opiece okulistycznej, poprawiających jakość życia pacjentów i ułatwiających pracę specjalistom.
Główną inspiracją do stworzenia startupu Feyenally oraz aplikacji umożliwiającej sprawdzenie wady wzroku samodzielnie – eyeTEST, było wyzwanie związane z brakiem opieki okulistycznej na świecie, szczególnie w regionach o ograniczonym dostępie do specjalistów. Deficyt optometrystów, czyli osób mogących dobrać odpowiednie szkła do okularów, na świecie jest ogromny. Założyciele Feyenally mówią wprost, że tej luki nie da się zasypać bez pomocy technologii. Ich projekt to narzędzie, które umożliwi pacjentom samodzielne badanie wzroku w domu, eliminując barierę czasu i odległości między nimi a specjalistą.
Obiektywne badanie wzroku
Aplikacja eyeTEST umożliwia pacjentom badanie oczu w domu przy wykorzystaniu jedynie swojego smartfona. Badanie odbywa się bez korzystania z subiektywnej oceny pacjenta, na której zazwyczaj opiera się diagnoza wady wzroku. Pacjent podczas podstawowego badania często jest proszony o udzielenie informacji zwrotnej lekarzowi, co może prowadzić do błędów ze względu na subiektywną ocenę. Na to mogą również wpływać pora dnia i otoczenie – czy nasze oczy są wypoczęte lub zmęczone, czy powietrze jest suche, itp. Wykorzystanie obiektywnych metod badawczych, jakie oferuje eyeTEST, jest krokiem naprzód w poprawie dokładności diagnozy i leczenia. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dokładne i powtarzalne wyniki badania, co jest niezwykle istotne dla trafnej diagnozy i leczenia. Aplikacja eyeTEST nie zastępuje wizyty okulistycznej, ale może zastąpić prostą wizytę u optometrysty. Dzięki niej pacjenci mogą regularnie monitorować swoje zdrowie wzrokowe i szybko reagować na zmiany.
Wsparcie na całym świecie
Posiadanie dokładnych i szybkich narzędzi diagnostycznych, takich jak eyeTEST, jest niezwykle istotne dla globalnej populacji z ograniczonym dostępem do opieki okulistycznej. Daje to szansę na wczesne wykrycie problemów wzrokowych i szybkie skierowanie pacjentów do leczenia, co może zmniejszyć powikłania i poprawić jakość życia. Dla osób w niektórych rozwijających się krajach może to być jedyna szansa na sprawdzenie swojego wzroku.
Plany rozwojowe
Jak mówią: Mateusz Toporowicz oraz Piotr Kruszyński, założyciele Feyenally, najlepszy moment na wprowadzenie takiej technologii był wczoraj, a drugi najlepszy jest dzisiaj. Obecny moment jest idealny na rozwój i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w opiece okulistycznej ze względu na dynamiczny rozwój technologii, rosnące zapotrzebowanie na zdalną opiekę zdrowotną oraz coraz większą świadomość społeczną na temat znaczenia profilaktyki i monitorowania zdrowia.
Firma stawia na ciągłą poprawę algorytmów i integrację nowych technologii, aby zapewnić użytkownikom jeszcze lepsze wyniki i doświadczenie. Ponadto, cały czas zbierane są dane od coraz szerszej grupy pacjentów. W najbliższych miesiącach Feyenally będzie koncentrować się na dalszym doskonaleniu aplikacji eyeTEST oraz przeprowadzeniu pilotażowych wdrożeń. Trwają także prace nad certyfikacją tego rozwiązania jako urządzenie medyczne.
–
Zapraszam do dalszego śledzenia serii „Health Tech of the Week”, gdzie będziemy odkrywać więcej fascynujących historii z kręgu technologii medycznych, które zmieniają oblicze opieki zdrowotnej. Jeśli prowadzisz innowacyjny projekt z zakresu nowych technologii i medycyny lub chcesz polecić ciekawe rozwiązanie, zgłoś się do nas pod adresem: [email protected].
Konkurencja „łapie się za głowę”, czyli o tym, co wyróżnia polskie MedTechy
Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią rozmowy z Aleksandrem Kłóskiem z funduszu Venture Capital YouNick Mint. Tym razem ekspert podzielił się...
Health Tech of the Week: Kiedy kompetencje zespołu są ważniejsze od pomysłu, czyli jakie MedTechy wybierają inwestorzy?
Do tej pory w naszym cyklu Health Tech of the Week skoncentrowałam się na przedstawianiu innowacyjnych polskich startupów działających w branży...
Health Tech of the Week: Biomedical Lab s.r.l. – Jak wspierać system opieki nad chorymi z Parkinsonem?
W drugiej edycji cyklu Health Tech of the Week skupiam się nie tylko na pokazaniu polskich startupów, ale także inspirujących międzynarodowych...