W tym przedświątecznym czasie chciałabym zwrócić Waszą uwagę na health tech, którego celem jest dbanie o bezpieczeństwo całej rodziny, od osób starszych, przez dzieci, aż po zwierzęta domowe.

 

W porównaniu do wielu inicjatyw, które pojawiają się w cyklu dotyczącym projektów medycznych, Locon ma ponad 25-letnie doświadczenie w telemedycynie i tworzeniu urządzeń lokalizujących. Dzięki zapleczu informatycznemu i technologicznemu firma wypracowała aplikację oraz urządzenie lokalizujące z najlepszej jakości czynnikami. W efekcie, z usługi LOCON Bezpieczna Rodzina korzysta ponad 1 mln użytkowników w całej Polsce.

Wsparcie dla osób starszych

Szczególnie w kontekście osób starszych, które mieszkają samotnie z dala od bliskich, duże znaczenie ma zapewnienie im przystępnej technologii, która w razie wypadku wezwie natychmiastową pomoc. Usługa teleopieki od Locon to urządzenie pomiarowe, aplikacja oraz opieka Centrum Ratownictwa i Monitoringu. Osoba objęta jest ochroną za pomocą opaski na ręku. To niepozorne urządzenie posiada wbudowany telefon z dostępem do nielimitowanych minut, czujnik upadku oraz przycisk SOS do wzywania pomocy. Dzięki wbudowanemu, precyzyjnemu modułowi GPS umożliwia lokalizację 24/7. Działający w tle system monitoringu (pomiar ciśnienia, pulsu, saturacji tlenu) natychmiast powiadomi Centrum Ratownictwa Medycznego w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Urządzenie potrafi także wykrywać upadek, np. w wyniku zawału lub omdlenia, i przekazuje lokalizację GPS na wskazany na etapie programowania kontakt ratunkowy. W ten sposób członek rodziny lub np. mieszkający blisko sąsiad zostaje natychmiast powiadomiony, a opcjonalnie może zostać wezwane Centrum Ratownictwa Medycznego.

 

Dyżurujący ratownik po odebraniu sygnałów z opaski i próbie kontaktu z noszącą ją osobą może podjąć decyzję o natychmiastowym wysłaniu karetki pogotowia w celu udzielenia pomocy. Oferowane przez Locon urządzenia pozwalają na nawiązanie dowolnej liczby nielimitowanych połączeń telefonicznych poprzez opaskę na nadgarstku. Dzięki temu rodzina i centrum ratunkowe może mieć zawsze kontakt z potrzebującą osobą.

Monitoring zdrowia

Odbiorcami usług Locon zazwyczaj są seniorzy, którzy zmagają się z chorobami układu krążenia, płuc czy schorzeniami wieku podeszłego. Właśnie dlatego działalność Locon koncentruje się wokół pomocy osobom z problemami sercowo-naczyniowymi (np. nadciśnieniem, arytmią, niewydolnością mięśnia sercowego), grożącymi przedwczesną śmiercią, której można uniknąć dzięki szybkiej interwencji medycznej. Nie są to jednak jedyni domownicy, których można objąć opieką. Opaski mogą być używane także przez dzieci, zapewniając kontakt z najmłodszym członkiem rodziny, bez konieczności posiadania przez dziecko smartfona, np. w szkole. Dzięki lokalizacji, rodzina widzi na swoim telefonie miejsce pobytu dziecka w czasie rzeczywistym. Precyzyjna lokalizacja możliwa jest dzięki źródłom takim jak GPS, GSM, Wi-Fi i BTS. Historia lokalizacji pozwala sprawdzić, gdzie dziecko przebywało na przestrzeni osi czasu. Zegarek dla dzieci umożliwia szybkie wykonywanie i odbieranie połączeń, wyłącznie od najbliższych osób, pozwala także na prowadzenie wideorozmów w wysokiej jakości. Urządzenie pozwala wyznaczyć strefy bezpieczeństwa (dom, szkoła) i przesyła powiadomienia o ich opuszczeniu lub powrocie dziecka do danego miejsca. Lokalizatory mogą pomóc także w zapewnieniu bezpieczeństwa domowym zwierzakom.

 

Temat nowych technologii z pewnością będzie poruszany przy wielu świątecznych stołach. Warto więc zastanowić się nad benefitami i korzyściami, jakie z nich płyną, i co możemy zyskać, używając ich w odpowiedzialny sposób.

 

Health Tech Startup of the Week to cykl publikacji na blogu oraz moim profilu na LinkedIn, w którym co środę przybliżam jeden z ciekawszych startupów lub projektów medycznych. Do zaprezentowania się szerszej publiczności zapraszane są polskie oraz międzynarodowe firmy, których działania realnie wpływają na jakość życia użytkowników, dla których zostały stworzone.

 

Prowadzisz ciekawy projekt z pogranicza nowych technologii i medycyny lub chcesz polecić rozwiązanie, które znasz lub stosujesz? Zgłoś się do nas: [email protected] 

Newsletter

Otrzymuj unikatowe treści i case study, w jaki sposób komunikować nowe technologie.

Dziękuję, że dołączyłaś/eś do mojej listy mailingowej