Wybierając projekty medyczne o których warto usłyszeć, nie mogłam zapomnieć o CliniNote. Stworzonym w 2020 r. startupie, który niedawno podpisał umowę z firmą Novartis dotyczącą wykorzystania AI do analizowania danych klinicznych w szpitalach onkologicznych.
Jakie rozwiązania oferuje CliniNote?
CliniNote został stworzony przez doświadczonych specjalistów z branży HealthTech: prof. Jan Poleszczuka, Rafała Szmuca oraz Roberta Ługowskiego, którzy postanowili połączyć swoje siły. Ich wspólny projekt już zmienia podejście do opracowania danych medycznych, a w przyszłości może realnie wpłynąć na jakość oferowanego pacjentom leczenia. Rozwiązaniem jakie CliniNote oferuje szpitalom i placówkom medycznym jest wykorzystujące sztuczną inteligencje oprogramowanie do tworzenia notatek medycznych w czasie rzeczywistym oraz analizowanie ich i porównywanie już w momencie tworzenia wpisu. Do tej pory weryfikacja wprowadzonych do danych była możliwy dopiero post-factum. Dodatkowo, lekarze i personel medyczny musieli wielokrotnie wprowadzać te same informacje do różnych systemów, np. dedykowanych do badań klinicznych systemów CRF czy badań real-world evidence. Zastosowanie sztucznej inteligencji i przetwarzania języka naturalnego (NLP) ma na celu przyśpieszenie tego procesu, ale przede wszystkim wsparcie lekarzy i pacjentów. Ci ostatni skorzystają przede wszystkim ze strukturyzacji notatek medycznych oferowanej przez CliniNote. W dłuższej perspektywie ułatwia to korzystania z własnych danych zawartych w notatce np. w przypadku potrzeby uzyskania drugiej opinii (konsultacji) lub kwalifikacji do badania klinicznego.

Jakie problemy rozwiąże oprogramowanie CliniNote?
Rozwiązanie CliniNote ma tę przewagę, że nie wymaga drastycznych i kosztownych zmian związanych z koniecznością natychmiastowej reorganizacji całego systemu zarządzania danymi. Jak mówi Robert Ługowski, CEO CliniNote, czas lekarzy jest szczególnie cenny. Szczególnie w przypadku pacjentów onkologicznych, gdzie sprawne przetwarzanie danych może pozwolić na szybsze podjęcie ratujących życie działań. Misją CliniNote jest rozwiązanie trwającego od lat dylematu związanego z koniecznością gromadzenia coraz większej ilości danych. Na przestrzeni lat zwiększyło to czas jaki personel medyczny spędza na „papierologii” przez co ogranicza się ich czas z pracy z pacjentem. Założyciele startupu liczą także, że ich działalność przyczyni się także do rozwiązania narastającego problemu interoperacyjności, czyli połączenia ze sobą danych z różnych systemów dziedzinowych jakie mamy obecnie w branży opieki zdrowotnej.

Jak będzie rozwijać się działalność CliniNote w przyszłości?
Celem CliniNote na 2024 rok jest wprowadzenie rozwiązania na największych rynkach europejskich takich jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy oraz Proof of Concept w Stanach Zjednoczonych. Niedawno zakończyli pierwszą rundę finansowania, jednym z inwestorów został berliński fundusz Sunfish Partners. Podpisali również umowę z Novartisem wyprowadzającą rozwiązanie CliniNote do Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika (WWCOiT) w Łodzi, gdzie rozwiązanie jest stosowane do przetwarzania danych medycznych oraz polepszania standardów pacjentów z rakiem piersi zgodnie z wymaganiami Narodowej Strategii Onkologicznej. W przyszłości współpraca pomiędzy Centrum Onkologii, Novartisem oraz CliniNote ma zostać rozszerzona na inne ośrodki z Krajowej Sieci Onkologicznej. Z rozwiązania korzysta również Narodowy Instytut Onkologii oraz kilka szpitali w Polsce. CliniNote realizuje także dwa projekty pan-europejskie, w których łącznie zaangażowanych jest ponad 20 szpitali z takich krajów jak Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy, Norwegia Czechy, Słowacja, Litwa i Estonia.
Polskie rozwiązanie jest także doceniane na arenie międzynarodowej. Pod koniec września tego roku portal Sifted wyróżnił CliniNote wśród europejskich startupów, które warto obserwować w kontekście przeciwdziałania chorobom onkologicznym. Startup jest obserwowany także, przez globalne firmy farmaceutyczne.
Health Tech of the Week: AI, automatyzacja i medycyna – Medby jako cyfrowe centrum zaopatrzenia
W cyklu HealthTech of the Week dbamy o różnorodność tematów. Obserwując dynamikę zmian w sektorze ochrony zdrowia, rosnących oczekiwań pacjentów...
Health Tech of the Week: Technologia Biotts przełamuje bariery skóry – nowa era farmakoterapii
Wiosna to moment, kiedy coraz częściej zakładamy coraz bardziej odkryte ubrania, a to może nas narazić na drobne urazy skóry. Wraz z zespołem...
Health Tech of the Week: Nowoczesna opieka nad ranami i bliznami – jak działa platforma iWound?
Ciągłość opieki nad pacjentami po zabiegach chirurgicznych to jedno z kluczowych wyzwań współczesnej medycyny. Często po wypisie ze szpitala...