VR TierOne to polska firma technologiczna, która umożliwia leczenie depresji i stanów lękowych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. W zestawieniu najciekawszych startupów i projektów Health Tech znaleźli się z uwagi na wykorzystanie narzędzi, które kojarzą się głównie z rozrywką (okulary VR) do wspierania lekarzy w poprawie zdrowia psychicznego pacjentów. Na czym polega ich działalność dowiecie się z poniższego wpisu.

 

Nowe technologie oferują nam wiele form „ucieczek” od codziennych problemów do tzw. wirtualnej rzeczywistości. Choć granie w gry wideo to lubiana przez wielu rozrywka, wciąż stereotypowo uważamy ją za marnowanie czasu i coś co na dłuższą metę szkodzi naszemu zdrowiu. Czy słusznie?

Specjaliści z VR TierOne udowadniają, że rozwiązania, które powszechnie są używane jedynie do rozrywki mogą realnie przyśpieszać leczenie pacjentów cierpiących na depresję czy stany lękowe. W stworzenie rozwiązania zaangażowały się dwie, pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego branże. Paweł Pasternak, dyrektor Generalny VR TierOne od lat zajmował się wirtualną rzeczywistością upatrując w niej szansę na innowacyjne podejście do wielu problemów współczesnego świata. Jednak dopiero spotkanie z koleżanką z liceum prof. dr. hab. Joanna Szczepańska-Gieracha psycholożką i psychoterapeutką pracującą na oddziałach neurologicznych oraz piszącej prace naukowe o wpływie zdrowia psychicznego na stan – pacjentów pozwoliło mu w pełni dostrzec jak VR może wspierać proces leczenia.

 

Wspieranie pacjentów na oddziałach

Pacjenci w trakcie konwencjonalnej terapii mierzą się nie tylko ze swoimi dolegliwościami, ale także nieprzyjemnym środowiskiem jakim są niektóre szpitalne oddziały. Zimne kolory pomieszczeń, często nadgryzione zębem czasu wyposażenie oraz konieczność dzielenia obcej przestrzeni z innymi pacjentami to rzeczywistość polskich szpitali. Pacjenci w trakcie koniecznego leczenia doświadczają przez to dodatkowych czynników stresujących, które nie sprzyjają powrotowi do zdrowia. Stąd pomysł na zastosowanie narzędzia do „wirtualnej ucieczki” i stworzenia kojącej rzeczywistości w nieprzychylnych murach placówek medycznych. 

Rozszerzenie konwencjonalnego leczenia

Zaprojektowany wspólnie z lekarzami program VR oparty na założeniach psychoterapii ericksonowskiej jest dodatkowym „antydepresantem”, który nie zakłóca konwencjonalnej terapii. To wsparcie narzędziowe dla psychologów, psychoterapeutów oraz rehabilitantów dla których dużym wyzwaniem jest często zły stan psychiczny pacjentów, co objawia się brakiem motywacji do ćwiczeń. Założeniem VR TierOne jest szybkie psychiczne przygotowanie pacjenta do sesji terapeutycznych czy rehabilitacyjnych, jakie ma zaplanowane w cyklu leczenia. 

Health Tech tygodnia

Jednym z powodów, dla których VR TierOne jest Health Techem, którego rozwój warto obserwować jest ich podejście do priorytetyzacji zdrowia mentalnego pacjentów. Zamiast skupiać się jedynie na fizycznych objawach i przywracaniu do sprawności „ciała” startup zwraca uwagę na rolę samopoczucia w procesie leczenia.  Z rozwiązania może korzystać także personel medyczny, który z uwagi na dużą odpowiedzialność również potrzebuje odpowiedniego wyciszenia w trakcie lub po pracy. Obecnie klientami korzystającymi z rozwiązania są: szpitale publiczne, kliniki prywatne, ośrodki rehabilitacyjne, gabinety terapeutyczne, ale także fundacje czy szkoły wyższe- gdzie także docenia się konieczność relaksacji umysłu i dbania o zdrowie psychiczne. Firma stworzyła także mobilne urządzenie o charakterze relaksacyjnym VR TierOne GO i pracuje nad opracowaniem gry terapeutycznej. Wiedzę zdobytą na polskim rynku firma będzie wykorzystywać także na rynkach międzynarodowych. Obecnie jest w fazie poszukiwań dystrybutorów zagranicznych. 

Newsletter

Otrzymuj unikatowe treści i case study, w jaki sposób komunikować nowe technologie.

Dziękuję, że dołączyłaś/eś do mojej listy mailingowej