Zarządzanie danymi w badaniach klinicznych to obszar, który wciąż wymaga wielu usprawnień. Firma, którą chcę Wam przedstawić w cyklu Health Tech of The Week, ma ambicję rewolucjonizować istniejący system.

Inspiracja do stworzenia eOS powstała z połączenia osobistych oraz zawodowych doświadczeń prezesa firmy, Andrzeja Kurka. Nie tylko jest on od ponad 20 lat związany z branżą IT, gdzie pracował przy projektach dla firm biotechnologicznych takich jak Mabion S.A, Proteon Pharmaceuticals S.A czy Petnovell S.A., ale także przez 5 lat był opiekunem osoby, która zmagała się z nowotworem i brała udział w badaniach klinicznych w Polsce oraz Norwegii. W konsekwencji tej sytuacji poznał z bliska problemy, jakie napotykają pacjenci zaangażowani w krajowe oraz międzynarodowe innowacyjne projekty medyczne.

Chcąc odpowiedzieć na potrzeby osób związanych z badaniami klinicznymi, wpadł na pomysł stworzenia ekosystemu do komunikacji, zarządzania danymi oraz analityki i statystyki w badaniach klinicznych, który przede wszystkim łączyłby potrzeby wszystkich zaangażowanych w ten proces,
czyli pacjentów, sponsorów badań, firm CRO oraz ośrodki badań.

Technologia stojąca za eOS

Co wyróżnia eOS? To przede wszystkim platforma low-code, co oznacza, że jej struktura może być szybko modyfikowana, dostosowując się do zmieniających się potrzeb badań klinicznych.
To elastyczność, która pozwala na skalowanie systemu i jego łatwe dostosowanie do organizacji go wykorzystujących. Sztuczna inteligencja eOS automatyzuje procesy, generuje formularze i zajmuje się zarządzaniem danymi, co zmniejsza powtarzalne zadania i przyspiesza operacje. Pomaga to ograniczyć koszty związane z generowaniem dokumentacji papierowej oraz przyspiesza wiele działań operacyjnych w zakresie badań klinicznych. Dzięki temu, że eOS może być dostarczany jako rozwiązanie typu Cloud Software, badacze oraz personel medyczny mają dostęp do kluczowych informacji w każdym miejscu i czasie. System obsługuje wszelkie elementy projektu badawczego. Personel medyczny zyskuje jedno środowisko cyfrowe, w którym może zarządzać całym procesem, natomiast pacjent ma zapewnioną większą personalizację ścieżki leczenia, gdyż każde odchylenie stanu zdrowia jest automatycznie identyfikowane i raportowane lekarzom prowadzącym.

 

Rozwój eOS

Początkowe finansowanie eOS, w wysokości 1,5 mln złotych z funduszu Venture Capital, umożliwiło szybki rozwój. Firma cieszy się stabilnością finansową, a partnerstwa z czołowymi organizacjami medycznymi i firmami IT oraz MedTech, takimi jak CliniNote (przeczytaj wpis na blogu!) czy MAIN Data Center, świadczą o jej ugruntowanej pozycji. Firma realizuje obecnie projekt dla Narodowego Instytutu Onkologii oraz prowadzi rozmowy handlowe z jedną krajową organizacją CRO.

Aktualnie eOS przechodzi fazę komercjalizacji. Dzięki charakterystyce systemu „szytego na miarę”, finalna jego struktura jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Trwają prace nad modułem wykorzystującym technologię AI, aby zwiększyć efektywność procesu analizy wykonalności badań klinicznych. Projekty badań klinicznych często mają charakter międzynarodowy, więc ekspansja zagraniczna jest naturalnym kierunkiem dalszego rozwoju organizacji. Obecnie firma rozwija swoją pozycję na rynku krajowym i równocześnie prowadzi systematyczne analizy zapotrzebowania na produkt na rynkach zagranicznych. W 2023 roku przedsiębiorstwo realizowało program Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, mający na celu wprowadzenie produktu na rynek USA.

Wizja przyszłości

Zespół eOS ma jasną wizję przyszłości medycyny – jest nią świat, w którym leczenie jest maksymalnie spersonalizowane, a technologia służy ludzkości. Do 2040 roku medycyna ma opierać się na zintegrowanym zarządzaniu informacjami cyfrowymi, bezpieczeństwie danych i ich interoperacyjności. Takie podejście pozwoli stworzyć ekosystem dla efektywnej opieki zdrowotnej. Dzięki temu służba zdrowia ma szansę stać się efektywniejsza, a pacjenci będą mogli liczyć na opiekę dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

​​Więcej na temat eOS dowiesz się ze strony meeeteos.pl

 

Zapraszam do dalszego śledzenia „Health Tech of the Week”, gdzie będziemy eksplorować innowacje i rozwiązania, które nieustannie przekształcają świat medycyny i opieki zdrowotnej, kreując nowe możliwości leczenia i poprawiając jakość życia pacjentów na całym świecie.

Jeśli prowadzisz innowacyjny projekt z zakresu nowych technologii i medycyny lub chcesz polecić ciekawe rozwiązanie, zgłoś się do nas pod adresem: [email protected].

Newsletter

Otrzymuj unikatowe treści i case study, w jaki sposób komunikować nowe technologie.

Dziękuję, że dołączyłaś/eś do mojej listy mailingowej