Budowanie społeczności porównałabym do wspinaczki górskiej. Na początku często nasz wymarzony szczyt wydaje się taki odległy i trudny do zdobycia. Wraz z każdym krokiem widzimy, że jesteśmy coraz bliżej, a drzewa na dole robią się coraz mniejsze. I tak, krok za krokiem zdobywamy wymarzoną górę. Tutaj nie ma drogi na skróty. Ten proces trzeba pokonać zgodnie z tym, co wyznacza nam otoczenie. 

Zbyt szybkie wejście może sprawić, że dopadnie nas choroba wysokościowa. W tym przypadku wszystko ma swój czas. O tym jak budować społeczność, pisałam ostatnio tutaj. 

O czym zatem pamiętać, kiedy rozpoczynamy swoją przygodę z budowaniem społeczności? Obojętnie czy jest to budowanie społeczności wokół osoby czy tematu, poniższe rady powinny się sprawdzić u każdego z Was.

  1. Miej stałe miejsce komunikacji

Już na wstępie powinniśmy wybrać przestrzeń, gdzie nasza grupa może być na bieżąco z tym co się u nas dzieje. 

Obojętne czy będzie to któryś (lub kilka) z kanałów w mediach społecznościowych czy mailing. A może stała przestrzeń eventowa? Miejsce wybierasz w oparciu o to, gdzie znajdują się ludzie, którzy Cię interesują, jakie masz dostępne zasoby i cele. W tym wszystkim najważniejsza jest konsekwencja. 

Chaos, czyli kiedy raz publikujesz na profilu na Facebooku, potem nagle wysyłasz mailing, a następnie robisz relację na Instastories, może okazać się zbyt drogi. Na początku najlepiej jest wybrać mniej kanałów, ale dobrze je zagospodarować, niż starać się być na każdej platformie. 

2. Bądź systematyczny

Komunikacja z Twoją społecznością powinna iść w kierunku budowania nawyku, a ten powstaje poprzez regularność. Codziennie udostępniając materiały przyzwyczajasz innych do tworzonych przez Ciebie treści. Systematyczność jest tutaj niezbędna.

Potrzebę regularności zauważyłam nawet po swoim otoczeniu. Osoby, które regularnie obserwuję na Instagramie, jeżeli jednego dnia nic nie opublikują w swoich Instastories mocno mnie zaskakują. Zastanawiam się, dlaczego nic nie opublikowały. Sama widzę potrzebę dowiedzenia się, co u nich aktualnie się dzieje. I to jest właśnie ich siła!

Współpracuję z Venture Cafe w Warszawie, w trakcie którego prowadzę autorskie wywiady pt. Women! i jest to jedno z wielu mniejszych wydarzeń, które w sumie tworzą ten projekt co miesiąc. Od niedawna także office hours, w trakcie których udzielam porad jak komunikować swoją firmę. 

W trakcie Women! rozmawiam z absolutnie wyjątkowymi kobietami o ich początkach w biznesie, największych lekcjach i celach. Organizatorzy od początku postawili na budowanie społeczności wokół tego projektu. Wszyscy zainteresowani wiedzą, że spotkania odbywają się w tym samym miejscu, zawsze w ostatni czwartek miesiąca. 

Jeżeli ktoś pyta o rekomendację ciekawych wydarzeń z obszaru innowacji w Warszawie, wiadomo, że zawsze mogę coś zaproponować.

Dlatego systematyczność, systematyczność i jeszcze raz systematyczność 🙂

3. Stwórz symbol identyfikujący społeczność

A tych symboli w naszym codziennym życiu jest mnóstwo. Dobrze wszystkim znane nadgryzione jabłko Apple czy łyżwa Nike. Świetna w mojej ocenie była współpraca Martyny Wojciechowskiej z marką W. Kruk. Najbardziej podobała mi się kolekcja Freedom – skrzydła, kompas, jastrząb. Symbole, które z jednej strony mają swoje znaczenie, a z drugiej każdy z nas może nadać im swoje.

Jednocześnie pięknie wiążą się one z osobowością ambasadorki. Jej codzienną pracą, motywacjami. Posiadając taką biżuterię dana osoba może odnaleźć to, czego jej brakuje w swoim życiu lub zademonstrować, co jest dla niej ważne.

6 rzeczy, o których warto pamiętać przy tworzeniu społeczności

 
4. Wyraźnie komunikuj swoje wartości

Początki budowania społeczności zazwyczaj są łatwe. Wiemy, co jest dla nas ważne, co nami kieruje. Z czasem obserwuję, że następuje kryzys. Z jednej strony może się nam wydawać, że przecież tak dużo o tym mówimy, że już więcej nie potrzeba. Wszyscy doskonale to wiedzą – przecież są wokół nas. Jednak tutaj zapominamy, że mogą dość nowe osoby, dla których warto pewne rzeczy powtarzać.

6 rzeczy, o których warto pamiętać przy tworzeniu społeczności

 

Z drugiej strony zdarza się, że te wartości się zacierają. Coś, co dla nas było na początku ważne powszednieje. Nie jest już czymś tak wyjątkowym. A nieraz wartości mogą ulec przekształceniu i odbiegają od pierwotnej wersji. To właśnie wtedy pojawiają się zarzuty w stylu: “sprzedał/a się”, “już nie jest taka/taka jak kiedyś”.

Zachęcam by obserwować swoją komunikację w tym czasie. Stale podkreślać co jest ważne dla nas, co motywuje. A kiedy zajdzie w nas zmiana, odważnie o tym powiedzieć. To zawsze uczciwsze i gotowe na dialog podejście.  

5. Daj się wyrazić i słuchaj opinii

Społeczność to nie jest komunikacja jednostronna. To dialog i warto od początku mieć tego świadomość. Społeczność wymaga od swoich twórców otwartości na informację zwrotną. Na to, że nie zawsze wszystkim będzie pasować to, co akurat robimy, ktoś będzie miał swoje oczekiwania i nieraz dosadnie będzie nas o tym informował.

Z drugiej strony taka społeczność to najlepsza z możliwych grup testowych. Szczególnie jeżeli w pierwszej kolejności wyślesz do konkretnych osób informację, że są tymi, którzy mogą sprawdzić jak coś działa na początku. Przed szerszą dystrybucją. To dla nich może być duże wyróżnienie, a dla Ciebie feedback co przypadło im do gustu, a co należy poprawić. 

W takiej sytuacji możesz liczyć nieraz na brutalną szczerość. Jednak kiedy posłuchasz ich sugestii i je wdrożysz, zyskasz oddanych użytkowników. Dasz im poczucie sprawczości. Współtworzenie to szalenie angażujący element.

6 rzeczy, o których warto pamiętać przy tworzeniu społeczności

 
 6. Organizuj spotkania

Nic nie zastąpi spotkania człowieka z człowiekiem. Mimo ogromnej liczby platform komunikacyjnych, większość z nas chętnie spotka się z innymi w tzw. “realu”. Obserwuję to na co dzień i widzę, że mimo, że osoby rozmawiają ze sobą poprzez komunikatory, spotkanie na żywo pozwala im poruszyć zagadnienia, które wykraczają poza dotychczasową tematykę. 

Człowiek jest istotą społeczną i często w trakcie konferencji ma poczucie przynależności do danej społeczności. Eventy potrafią mocno zintegrować, otworzyć oczy na inne możliwości współpracy, porozmawiać bardziej otwarcie. 

Jak je zorganizować przeczytasz tutaj i tu

Budując swoją społeczność spróbuj stworzyć jej takie warunki, by mogła się spotkać. Czy to poprzez otwarcie nowego sklepu, czy premiery nowej aplikacji, a może poprzez hackathon. Tutaj masz mnóstwo możliwości. Testuj i sprawdzaj, która u Ciebie zadziała najlepiej. A jeżeli nie chcesz robić tego sam – napisz 🙂 

 

Newsletter

Otrzymuj unikatowe treści i case study, w jaki sposób komunikować nowe technologie.

Dziękuję, że dołączyłaś/eś do mojej listy mailingowej